Nejpotiskovanějším materiálem je stále papír. Nejběžnější papíry, které mají všechny tiskárny skladem jsou matná a lesklá křída a ofsetový papír. Existuje ještě velké množství speciálních papírů a materiálů, ale těm se věnujeme v dalším článku.
Ze školy si pamatujeme, že staří Římané psali na papyrus už někdy 3 000 př. n. l. A víte proč se ve zbytku psalo na pergamen, který se vyráběl z teletiny nebo ovčiny? Chvilka napětí! Protože papyrus v chladnějším severním klimatu prostě neroste. V Číně psali na bambus nebo hedvábí. Z bavlněných hadrů začali vyrábět papír právě Číňané kolem roku 105 n. l. Proces výroby se pomalu dostával do světa, do Španělska ve 12. století, do Itálie o další století později a první papírna byla založena v Anglii až v roce 1490. Výroba byla velmi nákladná, protože se vše vyrábělo ručně. Velký krok v papírenství nastal ve století páry, tedy v 19. století, kdy byl vynalezen parou poháněný stroj na výrobu papíru z dřevěné drti. Výroba papíru ve velkém, a přitom z levného materiálu, patří k významnému rozvoji polygrafického průmyslu.
Papír dnes
Dnes se můžeme setkat s pojmy jako dřevitý a bezdřevý papír. Je to trochu zavádějící označení, protože se oba druhy vyrábí ze dřeva, ale jde pouze o techniku výroby. Tím se trápit nemusíme. Nicméně další dělení je pro zadávání tisku našich tiskovin důležitější a měli bychom mu trochu porozumět. Existují papíry nehlazené, to jsou ty, které nejsou při výrobě ničím natřené a mají přírodní povrch. Potom jsou to papíry hlazené, sem patří křídový papír, které se natírají různými látkami jako je vosk nebo třeba parafín. Pak jsou tu ještě embosované papíry, ty mají strukturovaný povrch.
Dnes se na tiskoviny pro digitální a ofsetový tisk nejčastěji používají:
Barevnost vypadá na každém papíru jinak. Křídové papíry jsou přívětivější, tisk je ostřejší, barva se do křídového papíru nevsakuje tolik jako do ofsetového papíru. Lesklá křída se nejvíce používá na fotografie. Krásná modelka nebo nový sporťák totiž vypadají na lesklé křídě exkluzivně, nemyslíte?
Grafici milují matnou křídu, u té si ale musíme dát pozor na to, že má tendenci špinit a barvy se na ní rozmazávají. V tomto případě je dobré tiskoviny ještě nechat nalakovat.
Nejlevnější variantou pro tisk je pak ofsetový papír.
Obvyklé gramáže papírů jsou dané a nejčastěji se setkáme s těmito čísly:
Pro lepší představu 80 g/m2 je běžný kancelářský papír. Neznamená to, ale že vše je vytesáno do kamene. Některé tiskárny mohou mít k dispozici i netradiční gramáže papíru.
Pozor! Velké gramáže papírů už nemusí projít tiskařskými stroji. Digitální tisk většinou končí na papíru 300 g/m2, ofsetovým strojem ještě projde papír o gramáži 350 g/m2.
Pro velkoformátový tisk se používá:
Tisknout se dá na cokoliv. Vždy pamatujte na zkušební nátisky, abyste si byli jisti, jak bude vaše tiskovina ve finále vypadat.
Chcete dostávat nejnovější informace rovnou do e-mailu? Přihlašte se k našemu newsletteru!