Jakou dáme vazbu? V1, V2 nebo V8?

Nejde o žádný vězeňský slang, ale o to jakou vazbu použijeme na vázání našich tiskovin, pokud tiskneme brožury, katalogy, časopisy, ročenky a další vázané publikace.

V 90% se při vazbě našich tiskovin setkáme se čtyřmi typy vázání, a to:

  • V1 – šitá vazba nebo také vazba drátem,
  • V2 – lepená vazba,
  • V8 – knižní vazba,
  • kroužková vazba.

Tiskoviny ještě dělíme podle typu vazby na měkké (V1-V4), polotuhé (V5, V6), tuhé (V7, V8) a ostatní.

Šitá vazba V1

Známe časopisy nebo brožury, kde jsou vnitřní listy sešité s obálkou ve hřbetě drátkem, skobami nebo očkem. Při zadávání šité vazby MUSÍ být počet STRAN dělitelný čtyřmi. Tento typ vazby je vhodný pro tiskoviny do 100 stran, při větším množství už se skoby rozevírají. Záleží samozřejmě na gramáži papíru, pokud použijeme papír s vyšší gramáží, tak se počet stran snižuje. Šitá vazba je ekonomicky nejvýhodnější.

Lepená vazba V2

Nejvíce se využívá u časopisů, katalogů, příruček, učebnic a propagačních tiskovin. Listy jsou sneseny za sebou, jemně ofrézoványve hřbetě slepeny disperzním nebo PUR lepidlem. Blok těchto slepených listů je vložen do obálky publikace. Lepená vazba se vyplatí u tiskovin o více jak 50 stranách. Menší počet stran a úzký hřbet mohou být příčinou vypadávání listů, protože je naneseno malé množství lepidla. Výhodou je, že se může vázat libovolný počet stran. Na vnitřní straně obálky se ale nemůže používat lamino, vazba by totiž nedržela. 

Knižní vazba V8

Jak už název napovídá, tady se vážou knihy. Pevné desky šité nití. Je to časově i ekonomicky náročný proces, v případě knižní vazby musíme počítat minimálně s dodací dobou 14 dní.

Kroužková vazba

Známe nejčastěji kroužkovou vazbu plastovou nebo drátěnou spirálovou. Plastovým hřbetem lze svázat už dva listy, maximálně však 400 listů papíru o gramáži 80 g/m2. Jsou to hlavně manuály a pracovní dokumentace, které vážeme do plastové vazby. Praktičtější je spirálová kroužková vazba, která se lépe otevírá a listy nevypadávají. Tu vídáme většinou u kalendářů, brožur, katalogů nebo firemních prezentací. 

Existují i další druhy vazeb jako vazba Relido – plastový nasazovací hřbet, termovazba, bloková vazba a další, které vám v tiskárně nabídnou. Většinou ale využijeme V1, V2, V8 a kroužkovou vazbu.