Zušlechťování tiskovin, zní to jak z říše botaniky nebo zoologie. Nepřijde vám? Je to vlastně takové zlepšení, upravení našich polygrafických produktů. Jedná se o dokončovací proces, který tiskovinám propůjčí zdání jedinečnosti a prvotřídní kvality.
Technik zušlechťování je mnoho a záleží na vkusu zadavatele, ale i módních trendech. Například v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století byly velmi populární výrazné zlaté ražby na obalech knih červené knihovny. Dnes zadavatelé naštěstí volí jemnější přístupy. Pojďme se podívat, jak můžeme naše tiskoviny udělat ještě výjimečnější.
Základními technologiemi zušlechťování jsou:
Tato technologie se používá pro zvýšení lesku a k ochraně tištěného materiálu. Na tiskovinu se tepelně nanese vrstva matné nebo lesklé fólie. Lesklé nebo matné lamino má většina tiskáren na skladě. Jedná se o nejlevnější zušlechťovací techniku.
Existují i speciální povrchy lamina jako je třeba struktura sametu nebo kůry. Ty ovšem navýší cenu tiskoviny, prodávají se totiž v rolích a tiskárny je objednávají na základě naší objednávky. Proto si dobře rozmyslete, zda se vám vyplatí malý náklad laminovat speciálním laminem. Lamino může lehce změnit barevnost tiskoviny, laik to možná ani nepozná, ale měli bychom s tím počítat.
Je to zvýraznění grafiky pomocí nanesení laku na určité části tiskoviny. Parciální UV lak vytváří na povrchu plastický reliéf, používá se například na zvýraznění loga na tiskovině. Nanáší se většinou matný lak na lesklý povrch a lesklý lak na matný povrch, ale záleží na záměru.
Oproti tomu tiskový lak fixuje barvy a nevytváří reliéf na tiskovině. Oba laky se nalévají do tiskových věží tiskárny, lze je tedy použít pouze při ofsetovém tisku.
Reliéfní ražba nebo také slepotisk vyzvedává oblast papíru aby vyčnívala z pozadí. Představme si to jako plastické razítko na povrchu papíru. Efektně vypadá logo na firemních vizitkách nebo firemních materiálech
S ražbou fólií se setkáváme například na obálkách knih nebo brožur. Fólie jsou za tepla raženy na papír. Škála barev je omezená, většinou se jedná o zlaté a stříbrné fólie a metalické odstíny barev.
Existuje i technika ražení fólií za studena, tento proces se používá pro povrchové úpravy obalů.
S výseky se setkáváme například u samolepek, kdy jsou části materiálu vysekané. Výseky se ale používají i na zdobení tiskovin, kdy se vysekávají různé ornamenty. Vždy důkladně konzultujte výseky s tiskárnou, jemné tvary mohou být problém. I výseky mají své limity a proto si vždy nechte poradit. Je nutné mít správnou specifikaci, tiskárna musí vyrobit raznici, kterou se výsek dělá. Pozor! Tiskárně se posílají dva soubory, jeden s tím co se tiskne a další s tím co jde na raznici.
Způsobů jak ozvláštnit naše tiskoviny je nepřeberné množství. Zušlechťujme naše tiskoviny s citem.